„Naród, który mało czyta, mało wie. Naród, który mało wie, podejmuje złe decyzje — w domu, na rynku, w sądzie, przy urnach wyborczych. Niewykształcona większość może przegłosować wykształconą mniejszość — to bardzo niebezpieczny aspekt demokracji”.
Jim Trelease, autor książki „Read-Aloud Handbook” (Podręcznik głośnego czytania)
ISBN: 978-83-89401-40-3
Data wydania: 0000-00
Format: 130 mm x 200 mm,
Liczba stron: 90,
Oprawa: miękka klejona
Książkę można kupić w siedzibie wydawnictwa
(Częstochowa, ul. Równoległa 63)
a także w naszej księgarni internetowej .
WIOLETTA GRZEGORZEWSKA (ur. 9.02.1974 r. w Koziegłowach) – polska poetka, pochodzi z Rzeniszowa, kilkanaście lat mieszkała w Częstochowie, gdzie debiutowała na łamach lokalnych pism. W roku 2006 wyemigrowała z kraju do Anglii. Wydała tomy poetyckie: Wyobraźnia kontrolowana (1998), Parantele (2003), Orinoko (2008), Inne obroty, arkusz wierszy Ruchy Browna (2011) oraz dwujęzyczny zbiór wierszy Pamięć Smieny. Smena’s Memory (2011). Poza tym jej utwory były publikowane w kilkunastu antologiach. W 2008 roku poetka otrzymała Grand Prix za tom wierszy dla autorów po debiucie książkowym „Tyska Zima Poetycka”. Autorka prowadzi blog literacki Pamięć Smieny (http://pamiec-smieny.blogspot.co.uk/).
Notatnik z wyspy to współczesne silva rerum emigrantki, pamiętnik dokumentujący sześć lat pobytu Wioletty Grzegorzewskiej na wyspie Wight w Anglii. Czytelnik może obserwować intymny świat współczesnej „kobiety trzydziestoletniej”, poetki, matki, która zmaga się z nową rzeczywistością, uciekając często w swoje iluzoryczne światy: literatury, wspomnień, imaginacji, w których na plan pierwszy wysuwają się trzy postacie: babka, ojciec i profesor Kopf – być może alter ego autorki.
Grzegorzewskiej udało się stworzyć, zarówno w formie, jak i w treści zapisków, nową nieoczekiwaną definicję emigracji. Wyjazd na stałe z kraju i zamieszkanie na małej wyspie nad cieśniną Solent to nie tylko przekroczenie granic na mapie, ale także proces odwrotny. W tym lirycznym notatniku emigracja została pokazana jako próba zatarcia wszelkich granic w sobie, w czasie. Niejednoznaczny i dziwny stan umysłu jaki autorka opisała w jednej ze swoich sylw: „Życie pomiędzy światami. Życie w żywych i w umarłych. Pomiędzy wiejską pełnią i wielkomiejską pustką. W melodyjnej gwarze i w śląskim bełkocie. W głębi języka polskiego i w zarodku języka obcego. Życie nowe na moich rękach i przy piersi. Na autonomicznej wyspie i w zjednoczonej Europie, na krawędzi”.
Fragmenty Notatnika z wyspy po raz pierwszy ukazały się na łamach Dwumiesięcznika Kulturalnego Częstochowy „Aleje 3” w 2010 roku.
Polecamy kompendium wiedzy w serwisie Stephen King — mistrz powieści grozy